Обираємо сонячну панель: монокристал або полікристал? Що краще?

18 лютого 2019 (00:19:07)

При виборі сонячних панелей багато хто вважає, що монокристалічні модулі значно краще полікристалічних. Чи так це? Давайте розглянемо основні особливості, які приписують таким модулям (mono-Si):

1. Монокристалічні панелі працюють з більшою ефективністю, ніж полікристалічні (poly-Si);

2. Монокристалічні модулі краще встановлювати при обмеженій площі розміщення;

3. Ціна монокристалічних модулів вище poly-Si.

Те, що вартість mono-Si модулів вища знають усі. Але чи справді ефективність панелей відповідає ціні? Який обсяг площі можна заощадити, використовуючи mono-Si? Інженери компанії Рентехно провели своє дослідження ефективності панелей і отримали достовірні результати. Експеримент був виконаний для полікристалічних і монокристалічних панелей класу Tier 1 однієї серії і потужності.

Дослідження проводилося на прикладі фотоелектричної станції 10 МВт, розташованої в Кіровоградській області. Умови аналізу ідентичні для всіх модулів (кут нахилу панелей 33°С, використовувані інвертори Sinvert PVS 2520 Siemens-2,5 МВт). Для порівняльного аналізу обрані сонячні панелі ТОП-20 світових виробників. Результати підтверджені спеціальним програмним забезпеченням. Отримано наступні дані:

Як видно з таблиці не можна однозначно стверджувати, що монокристалічні панелі ефективніше полікристалічних. У деяких виробників вони дійсно мають кращі показники, наприклад у JA Solar (2. При цьому в одного з лідерів ринку - компанії Trina Solar mono-Si модулі показують ефективність нижче полікристалічних на 2,6%. У середньому різниця між полікристалічними і монокристалічними сонячними панелями коливається в межах 0,1-0,2%. Даний експеримент наочно показує, що "значна" ефективність монокристалічних модулів сильно переоцінена. Володіючи цими даними можна зробити висновки і згідно економії площі розміщення.

Переходимо до головного питання: відповідність ціни та якості. Різниця вартості моно- і полікристалічних панелей може досягати 15%. При покупці сонячних батарей зіставте ефективність обраних типів та їх відповідність ціні. Якщо різниця в ціні не вище 2% - тоді є сенс у придбанні монокристалу, в іншому випадку краще купити poly-Si, щоб не переплачувати. Порівняйте дані річної генерації монокристалічних модулів і полікристалічних згідно даного графіка.


Ефективність сонячних панелей однієї лінійки, але різних типів (моно та полі) представлена на графіку Performance Ratio PR.